przygotuj plik
Rodzaj piku jest uzależniony od tego co chcesz zamówić:
1) druk cyfrowy - przygotuj plik w formacie .pdf. Wtedy masz pewność, że nic się w projekcie nie rozsypie, nie zmieni się formatowanie. Pdf jest zamkniętym formatem plików. Zazwyczaj nie ma już możliwości edycji takiego pliku. Warto zatem na spokojnie przejrzeć wygenerowanego pdfa, ponieważ już później nie będzie możliwości edycji takieg pliku. Jest to szczególnie ważne przy drukowaniu prac dyplomowych. Uwagi dotyczące prawidłowego przygotowania prac zawarte są w zakładce Pytania i Odpowiedzi.
2) druk offsetowy - przygotuj plik w formacie .pdf. Do druku offsetowego nie nadają się prace przygotowane w programach biurowych, takich jak Word czy PowerPoint, chyba że są to druki czarno-białe. Plik do druku offsetowego musi spełniać pewne kryteria:
- przestrzeń barw do druku offsetowego to CMYK. Nie nadają się pliku przygotowane w RGB, ponieważ jest to przestrzeń wyświetlania - jest ona szersza od przestrzeni druku, skutkiem czego duża część barw nie pokrywa się. Należy przekonwertować pracę do CMYK.
- minimalna rozdzielczość bitmap użytych do projektu to 250 ppi
- małe teksty czarne muszą być zbudowane tylko z jednej składowej - K. W przeciwnym wypadku przy mikro przesunięciach matryc drukarskich podczas druku, kolory nienałożone idealnie na siebie będą sprawiały wrażenie, że tekst jest nieostry.
- teksty i elementy graficzne czarne powinny zostać nadrukowane na tło lub powinna zostać zastosowana nadlewka. W przeciwnym wypadku mogą się pojawić mikro cienie kolru białego, jeśli tekst będzie wycinał spod spodu inne kolory.
- w pracy należy zastosować spad min 2 mm oraz zachować margines min 3 mm. Oznacza to, że wszystkie ważne informacje, teksty nie mogą się znajdować bliżej brzegu niz 3 mm, ponieważ podczas cięcia na gilotynie w stosie, przy przesunięciach papieru może się okazać, że coś ważnego zostało przycięte.
Należy również pamiętać, że nieskalibrowany monitor oraz zwykła biurowa drukarka najczęściej nie odzwierciedlają kolorów takimi, jakimi są w rzeczywistości.
3) druk wielkoformatowy - prace należy przygotować w plikach .pdf lub .jpeg, przy czym należy pamiętać, aby wszelkie efekty, przeźroczystości, cienie itd. zostały spłaszczone w jedno tło. Zdarza się, że urządzenie rippujące wyrzuca takie efekty lub je zniekształca. Najbezpieczniej jest spłaszczyć cały projekt i zapisać do pliku .jpeg.
Minimalna rozdzielczość to 72 ppi. Jest ona jednak uzależniona od wielkości drukowanych elementów. Jeśli drukowany ma być mały tekst lub obraz bardzo szczegółowy, najlepiej zadać np. 200 ppi, natomiast jeśli drukowany ma być duży baner, który będzie oglądany z daleka, wtedy nie ma sensu zadać więcej niż 72 ppi, bo powiększa to wielkość pliku i wydłuża czas rippowania, nie ma natomiast wpływu na jakość.
Plik również powinien zostać przygotowany w przestrzeni barw CMYK.
4) Grawerowanie / cięcie ploterem - pliki należy dostarczyć w formacie wektorowym, takim jak .eps lub .ai lub .cdr. Urządzenia tkie jak ploter tnący, ploter termiczny oraz laser odczytują linie z plików wektorowych, nie są w stanie zaś wycinać obrazków zapisanych w formie bitmapy. Dotyczy to prac takich jak: logotypy wycinane z folii lub styroduru, napisy na koszulkach, grawer na długopisach lub innych przedmiotach itp.
W plikach otwartych .ai oraz .cdr należy pamiętać o złamaniu tekstów na krzywe.
Jeżeli posiadasz plik w innym formacie niż wymienione, lub masz problem z właściwym przygotowaniem projektu nasi graficy chętnie udzielą wskazówek lub, w miarę możliwości, naniosą poprawki. Jeśli nie posiadasz gotowego projektu, zachęcamy do skorzystania z usług naszego studia graficznego.
PRZEŚLIJ LUB PRZYNIEŚ PLIK
Zapraszamy do składania zamówień drogą mailową. Jeśli pliki są zbyt duże aby je załączyć mailem, zachęcamy do skorzystania z darmowych platform, pozwalających na umieszczenie pliku w chmurze i przesłaniu go dalej. Najpopularniejsze to Dropbox oraz WeTransfer lub Google Dysk. Przesyłanie jest bardzo proste, ale w razie problemów udzielimy instrukcji telefonicznie. Można również przynieść plik osobiście. Nasi graficy od razu sprawdzą jego poprawność, udzielą wskazówek jeśli trzeba coś poprawić.
Jeśli nie posiadasz gotowego pliku, skompletuj materiały potrzebne do jego przygotowania, zdjęcia i teksty, ewentualnie szkic pomysłu, jeśli jakiś się już pojawił i prześlij do działu graficznego. Przygotujemy projekt i odeślemy wersję podglądową do sprawdzenia i akceptacji.
ZŁÓŻ ZAMÓWIENIE
Jeśli zdecydujesz się na złożenie zamówienie drogą mailową lub chcesz tylko znać wycenę ważne jest, aby mail zawierał następujące dane:
- ilość
- format (standardowy lub nietypowy)
- rodzaj papieru lub medium (np. papier kredowy 130g, folia samoprzylepna, tapeta...)
- kolor (ilość kolorów np. pełny kolor 4/0 lub np. 1 kolor 1/0 lub przód pełny kolor tył 1 kolor 4/1...)
- rodzaj wykończenia (np. foliowanie, listwowanie, srebrzenie...)
- swoje dane, numer telefonu kontaktowy
Po przesłaniu projektu do sprawdzenia należy również mailowo odesłać akceptację, aby zwolnić plik do druku.
ODBIERZ ZAMÓWIENIE
Zapraszamy do nas osobiście. Istnieje również możliwość wysłania zamówienia kurierem.